We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsmet Özel için

322 83 1066
13.03.2019

İsmet Özel’in karşısına ilk olarak 1989 yılında çıktım. Sultanahmet Kitap Fuarı’nda imza günü vardı. Tam otuz yıl olmuş.

Dönüp geriye bakıyorum. Bir hayli hatıra birikmiş.

1993 yılına gidiyorum. İbrahim Kalın’la birbirimize karşılıklı olarak İsmet Özel şiirleri okuyoruz. Ezberden. “Sen şimdi sevincimin akranısın.

1996-99 arası. Hakan Arslanbenzer, Hakan Şarkdemir ve Murat Menteş’le yoğun bir İsmet Özel mesaisi içindeyiz. Süleyman Çobanoğlu’nu da unutmayalım.

1998. İsmet Özel’in Şule Yayınları’nda odası var. Bazen oraya geliyor. Görüyor, görüşüyoruz. Onunla aynı yayınevinden kitabımın çıkmasının sevincini yaşıyorum.

1999. Bir Yusuf Masalı’nı yayınlanmadan önce okuyan birkaç talihli isimden biri olmanın verdiği dinç duygular.

Millî Gazete günleri. Ayda bir gazeteye gelir, biraz kalırdı. “Dinleyin bendeki kırgın ikindiyi.” Dinlerdim.

Dergâh yılları. İsmet Özel, dergiye şiir verirdi. Mustafa Kutlu ağabey her yeni şiirde heyecanlanır ve yayınlanmadan önce bizimle paylaşırdı. Daima aynı cümle: “İşte böyle yazmak lazım.”

İsmail Kara hocamız, İsmet Özel’in gerçek değerini ve derinliğini ilk fark eden isimlerden biriydi. Ondan adeta İsmet Özel dersleri alırdık.

Dergâh Yayınları’ndan çıkan İsmet Özel Kitabı’na editörlük yapmış, bu vesileyle İsmet Özel’le çalışma imkânı bulmuştum.........

© Yeni Şafak