We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

* Venezuela’da ABD’nin ‘iç işgal’ girişimi çöktü! * Türkiye dünyaya “yeni İstiklal mücadelesi yöntemi”ni öğretti. * “Guaido modeli”: Aç bırak, halkın direncini kır, yönetimi zayıflat ve müdahale et.. * İnsanlık, ABD ve ortaklarına çok acı bir sürprizi yaşatacak..

378 336 0
02.05.2019

Venezuela, “darbe” adı altında bir işgal girişimini savuşturdu. ABD’nin, Avrupa’nın, bir ülkenin petrol ve altınlarını yağmalama teşebbüsü, şimdilik boşa çıkarıldı.

Venezuela devleti, askeri birimleri, meşru kurumları ve halkı, “iç işgal” şeklinde planlanan ama “tam bir dış müdahale” olan saldırıyı atlattı.

Türkiye’nin yaşadığı, FETÖ üzerinden servis edilen “15 Temmuz iç işgal girişimi” gibi Venezuela’da da Juan Guaido üzerinden bir deneme yapıldı. Yöntemler, söylemler benzer olduğu gibi, müdahaleye karşı koyma formatı da çok benzer.

TÜRKİYE DÜNYAYA “YENİ TÜR İSTİKLAL MÜCADELESİ MODELİ”Nİ YAYIYOR.

Öyle görünüyor ki; her ne kadar Türkiye’de unutturulmaya çalışılsa da, 15 Temmuz direniş modeli, ABD ve Batı’nın yeni sömürge girişimlerine karşı bir “direniş yöntemi” olarak yayılıyor, yayılacak.

Onlar nasıl müdahale yöntemleri geliştirip birçok ülkeye uyguluyorsa, Türkiye’nin 15 Temmuz günü verdiği mücadele de, birçok ulus tarafından direniş yöntemi olarak kabul ediliyor, edilecek.

Birinci Dünya Savaşı ile çöken bir coğrafyada Anadolu’da başlatılan İstiklal mücadelesi nasıl ki; Güneydoğu Asya’dan Afrika’nın derinliklerine kadar “emperyalizmle mücadele” ruhunu uyandırmışsa, bu da yeni sömürge müdahalelerine karşı bir direniş ruhu oluşturuyor, oluşturacak.

“GUAİDO MODELİ”: AÇ BIRAK, HALKIN DİRENCİNİ KIR, YÖNETİMİ ZAYIFLAT, SONRA DA MÜDAHALE ET.

ABD’nin seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro yerine kukla lider olarak atadığı, Avrupa ülkelerinin sıraya girip tanıdığı Juan Guaido’nun, bazı askeri birliklerle ülke yönetimini ele geçirme girişimi Venezuela’nın bağımsızlığını ve zengin kaynaklarını hedef alıyordu.

Asla demokrasi ve özgürlük meselesi değildi. Aç bırakarak, ilaçsız bırakılarak, elektriksiz bırakılarak, petrol satışı engellenerek halkın direnci kırılacak, mevcut yönetim zayıflatılacak sonra da müdahale edilecek… Uygulanan yöntem bu.

Guaidomodeli” dedikleri yeni saldırı biçimi bu. Irak ve Afganistan işgallerinden sonra, Libya müdahalelerinden sonra bu formatı keşfettiler. İçeride bir grubu eğitip hazırla, artık kendilerinin bile dile getirmediği demokrasi ve özgürlük söylemleriyle donat, o ülkenin liderini ve meşru yönetimini tanımadığını ilan et, bir eyalet valisi ataması yap sonra da ”iç isyan ve iç işgal”e başla.

İNSANLIK, ABD VE ORTAKLARINA ÇOK ACI BİR SÜRPRİZİ YAŞATACAK

Küresel........

© Yeni Şafak