We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

* Bizler bütün iklimlerin çocuklarıyız. * Asla “bana ne” demeyi bilmeyiz. * Ortak dilimiz süper gücümüzdür. * İmparatorluk inşa eden irade budur. * Biz bayramlarımızı bile böyle yaşarız.

223 103 0
05.06.2019

Bizler bütüniklimlerin çocuklarıyız.

Anadolu, bu iklimlerin, kimliklerin kaynaştığı yerdir.

Coğrafyamızda yaşayan herkesin kaderinin bir şekilde kesiştiği yerdir.

Geçmişinin, bugününün, kültürünün, siyasi kaderinin, merhametinin, şefkatinin, acısının, sevincinin, öfkesinin ve isyanının birleştiği yerdir.

Elimizin uzanamadığı, dokunamadığımız, koklayıp havasını yüzümüzde hissedemediğimiz, gönülden gönüle bağ kuramadığımız hiçbir coğrafya yoktur.

BU BİR SİYASİ TERCİH DEĞİL, KADERDİR. ANADOLU BU MİSYONUN ANAVATANIDIR.

Yeryüzünde adım atmadığımız, parmak izimizi işlemediğimiz, hafıza biriktirmediğimiz hiçbir kara parçası yoktur.

Biz çöktüğümüzde coğrafya çöker. Biz yükseldiğimizde coğrafya ayağa kalkar. Biz güldüğümüzde onlar da sevinmiş, biz matem yaşadığımızda onlar paramparça olmuştur.

Son bin yılın tarihi böyledir. Bugünün Türkiye’sinin mücadelesi yine budur. Bugün yaşadığımız sıkıntıların, verdiğimiz mücadelenin, yüz yıl sonra bir kez daha karşımızda devasa bir cephe inşa edilmesinin, bizim buna meydan okumayla karşılık vermemizin nedeni budur.

Bu bir siyasi tercih değil, kaderdir, bir siyasi genetiktir. Tarih ve coğrafya inşa etme sorumluluğudur. İşte Anadolu bu misyonun anavatanıdır.

BİZ ASLA “BANA NE” DEMEYİ BİLMEYİZ..

Bugün yürüdüğümüz yol, attığımız adımlar, verdiğimiz kararlar, içeriden ve dışarıdan estirilen fırtınalara, hazırlanan entrikalara, kitlesel zihin karartmalara rağmen geri adım atmayışımızın nedeni budur.

Bir cami inşa ederken buna göre düşünürüz, bir üniversite kurarken bu hesabı yaparız, daha ilkokullardan itibaren çocuklarımızın zihnini böyle biçimlendiririz.

Evlerimizde, kahvelerimizde bir dünya konuşulur. Sabah kahvaltılarında, akşam çaylarında eksiksiz bir dünya turu, bir coğrafya turu yapar, öğrendiklerimizi birbirimize anlatırız.

Biz asla “bana ne” demeyi bilmeyiz.

ŞAM BİZİM ŞEHRİMİZDİR. SARAYBOSNA İSTANBUL, ÜSKÜP ÜSKÜDAR........

© Yeni Şafak