We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

* Aynı anda içeriden ve dışarıdan saldırı var: Bu nasıl bir uyum? * Erdoğan’ı hedef al, Türkiye’yi vur, müdahalenin yolunu aç.. * Her ülke kendi tarihî iddialarına dönerken bize “dur” diyen kim?

361 289 0
25.04.2019

Türkiye’ye “yumuşa” diyenler, “narin ol” diyenler, “ezik” olmayı tavsiye edenler;

ABD’nin askeri ve ekonomik alanda bu kadar sertleşmesinin, ülkelere lider tayin etmesinin, bir ülkenin toprağını alıp başka bir ülkeye vermesinin, Türkiye’ye açıktan saldırmasının Trump’ın ayarsızlığından mı kaynaklandığını sanıyor!

Erdoğan sertlik politikasından vazgeçsin” şeklinde ayar vermeye, tehdit etmeye kalkanlar;

Rusya’nın Suriye’ye yerleşmesinin, Avrupa ile sınırlarına nükleer füzeler yerleştirmesinin, ABD ile karşılıklı restleşmesinin, olağanüstü savunma refleksine girmesinin Putin’in kişiliğinden mi kaynaklandığını sanıyor!

SON DÖRT YÜZ YILIN EN ŞİDDETLİ GÜÇ KAYMASI..

Türkiye’ye “eskiye dön, ABD ve AB eksenine dön, yeniden vesâyete dön, yeniden onların himayesine gir” diye sinsi sinsi öneriler getirenler, Batı ile Doğu arasında tarihin görmediği bir keskinleşme, son dört yüz yılın en büyük güç kaymasının yaşandığını, bu yüzden ABD ile Çin arasında Afrika’dan Doğu Asya’ya kadar müthiş bir güç savaşının yaşandığını görmüyorlar mı? Bunlar sadece Çin’in sertlik politikasıyla mı açıklanır?

Türkiye’yi ekonomiyi düzeltmek için IMF kredilerine mahkûm etmek isteyenler, küresel ölçekte ekonomi/ticaret savaşını görmüyorlar mı? Bunlar ve benzerleri o ülkelerin keyfi politikalarından mı kaynaklanıyor?

Dünyanın nasıl bir güç kavgasına tutuştuğunu anlamayanların, gözleri körleşmiş, zihinleri bulanmış bir halde, büyük bir kibir ve konforla akıl verip durmaları kimseyi rahatsız etmiyor mu?

HER ÜLKE KENDİ TARİHİNE, İDDİALARINA SIĞINIRKEN BİZE “DUR” DİYENLER KİM?

Biraz olana bakalım.. Biraz dünyaya, güçler/bölgeler arası mücadelelere bakalım. Bütün uluslar, bütün devletler sertleşiyor. Türkiye’ye suç bulan ülkelerin tamamı olağanüstü fırtınalara hazırlık yapıyor. Ekonomileri, dış politikaları, iç güvenlik uygulamaları keskinleşiyor.

Öyle bir küresel iklim oluştu ki; bütün ülkeler savunma kalkanlarını güçlendiriyor, merkez iktidar alanlarına yoğunlaşıyor. Her ülke tarih iddialarına, tezlerine, kimliğine dönüyor. Hiçbir ülke, ulus üstü yapıların, uluslararası sözleşmelerin veya teamüllerin kendini koruyacağına inanmıyor artık.

Türkiye’nin böyle bir iklimde, yaklaşan fırtınaya karı savunmasız bırakılmasını mı istiyorsunuz? Türkiye’nin dış politikada, terörle mücadelede, iç güvenlikte sertleşmesinin bir tercih değil, zorunluluk olduğunu, bir savunma hazırlığı olduğunu hâlâ anlamıyor musunuz?

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN SALDIRI: BU NASIL İTTİFAK, NASIL UYUM?

Bugüne bakalım: FETÖ’cüler yeniden organize oldu........

© Yeni Şafak