We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Acımasız Direniş”i coğrafyaya yaydık. Bu ülkeye inanın, en ön safa geçin.

266 135 61
23.10.2020

Onlar; Anadolu’yu, sığındığımız “Son Kale”yi devirmeye çalıştılar, biz yeni ve çok güçlü kaleler kurduk.

Onlar; Türkiye’yi daha küçük parçalara ayırmaya, tarih dışına itmeye, coğrafyadan sürmeye çalıştılar, biz Türkiye’yi coğrafya kimliğine dönüştürdük.

Onlar; sesimizi-soluğumuzu kesmeye, varoluş kimliğimizi aşındırmaya ve ezmeye çalıştılar, biz, okyanuslara ulaşan bir siyasi dil, bilinç ve kimlik inşa ettik.

Onlar; Türkiye’yi bir yüz yıl daha güçsüz bırakmaya, rehin almaya, kontrol altında tutmaya çalıştılar, biz yüzyıl boyunca devam eden tek yanlı bağımlılık ilişkisini reddettik. “Cephe olma”, “köprü olma” tanımlarını reddettik. Alabildiğine güç inşa ettik, kendi gücümüze yatırım yaptık.

“Bir daha harita çizemezsiniz” dedik. “Artık Türkiye bu, coğrafya bu” dedik.

Onlar; kendi akıllarını dayattılar, kendi coğrafya ve tarih algılarını dayattılar, biz kendi aklımızı, hafızamızı keşfettik. Büyük bir akıl sıçraması yaptık. Siyasi alanda kültürel alanda, jeopolitik alanda, ekonomik alanda kendi zihin kodlarımızı harekete geçirdik.

Onlar; yepyeni haritalarla geldiler. Osmanlı sonrası harita alışkanlıklarını yeniden uygulamaya geldiler. Yeni coğrafya haritasıyla, yeni Türkiye haritasıyla geldiler.

Biz kendi haritalarımızı masaya koyduk. “Türkiye bu” dedik. “Coğrafyamız bu” dedik. “Artık bu bölgede harita çizemezsiniz” dedik. “Artık Türkiye’ye harita ve rol biçemezsiniz” dedik.

Onlar; dört yanımızda cepheler kurdular. Biz, cephelerimizi daha derinlerde kurduk.

Onlar; Türkiye’yi Brüksel’den, Washington’dan, Londra’dan yönetmeye devam etmek istediler. Biz; bu topraklarda yeni bir yükseliş dönemi başlattık. Türkiye’nin, Anadolu’nun hamuruyla, coğrafyanın birikimiyle bir kez daha kendi yolumuzu çizdik.

Onlar; bu gücü durdurmaya, dizginlemeye, etkisizleştirmeye çalıştılar. Suriye’den cephe kurdular, Irak’tan cephe kurdular. Akdeniz ve Ege’den cephe kurdular. Biz; o cepheleri bir bir dağıttık. Kurdukları cepheleri, koridorları boşa çıkardık. Daha derinlerde kendi cephelerimizi inşa ettik.

Efendileri, patronları şaşkına uğrayacak…

Onlar; Türkiye ile Arap-Müslüman dünyası arasında koridor kurdular, duvarlar inşa ettiler. Türkiye’yi güneyden........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play