We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biden’e akıl verenler, “Türkiye’de iktidarın gitmesini bekle ve baskı yap” diyor

54 25 5
23.02.2021

ABD düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü, Türkiye-ABD ilişkileri üzerine yayınladığı raporda haddini aştı. Raporda aynen şöyle deniyor: “Batı ile bağların yeniden kurulmasından fayda sağlayacağına demokratik olarak seçilmiş bir Türk hükümeti karar verecek. O zamana kadar Washington’un önündeki zorluk, bunu görünür kılmak için yeterli baskıyı sürdürmek olacaktır.”

Türkiye’de demokratik seçimler yapılalı daha iki yıl oldu. Seçimlerle ilgili hiçbir uluslararası kuruluş “şaibe” ya da “antidemokratik” tespitinde bulunmadı. Ancak Brooking Enstitüsü raporunda, dolaylı olarak hükümeti demokratik olarak seçilmediğini iddia ediyor.

Bu ifade bile Türkiye-Amerika ilişkilerinin neden gergin ve sorunlu olduğunun işaretidir.

Raporda ayrıca, Amerika’daki karar alıcıların 4 yıldır yaşadığı tartışmaya da değiniliyor. Tartışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ‘sertleşmek’ isteyenlerle yeni angajman yolları aramaya devam edenler arasında yaşandığı vurgulanıyor. “Bu tartışma muhtemelen Biden yönetiminde devam edecek” deniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Hiçbir ABD baskısı ile YPG ile bir barış anlaşmasına” varmayacağını da belirten raporda “Washington kesinlikle onları desteklemelidir” ifadesine yer verilmiş.

Rusya – Türkiye ilişkilerini olumsuz yönde etkilemek için İdlib ve Karadeniz’de Türkiye’nin tezlerinin desteklenmesi gerektiği de raporda not edilmiş.

Türkiye gerçeğinin farkında olan rapor, Washington yönetimine Erdoğan hükümetinin devrilmesine kadar sabırlı olmayı da tavsiye ediyor.

Ve şöyle diyor: “Türkiye’nin Batı ile bağlarının yeniden kurulmasında fayda sağlayacağına karar verecek olan ve demokratik olarak seçilmiş yeni bir yönetime kalacaktır. O zamana kadar Washington için ilişkileri o kadar da........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play