We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Azerbaycan, Vatan Savaşı’ndan sonra yepyeni bir döneme girdi

46 1 7
24.06.2022

Azerbaycan’a kaç kez gittim hatırlamıyorum. Her gidişimde yeni bir şey öğrendiğimse muhakkak. En son geçtiğimiz hafta oradaydım. Bakü’deki fiziki değişimi gördüm. Siyasi atmosferin, Karabağ’ın özgürleştiril-mesinden sonra nasıl değiştiğine de şahitlik ettim.

Savaştan hemen önce, son meclis seçimlerini takip etmek üzere gittiğim Bakü’de, “gençleştirme” harekatının tam manasıyla başarılı olmadığını görüp, yenilenen mecliste eskilerle yenilerin dengesine şahitlik etmiştim.

O günlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev ile 1’nci Yardımcısı Hanımefendi Mihriban Aliyeva’nın siyasette yeni bir yola girdiğini gözlemlemiştim.

ALİYEV’İN ÖNDERLİĞİ PEKİŞTİ

Sonrasında Karabağ’ın özgürleştirilmesi için başlatılan Vatan Savaşı’nda Azerbaycan topyekun birliktelik gösterdi. Devlet ile millet hep birlikte olağan üstü bir zafere imza attı. Aliyev’in önderliği pekişti. Mihriban Hanım’ın konumu güçlendi.

Ve Azerbaycan’daki siyasi tartışmalar duruldu.

***

Bu gidişimde dikkatimi sadece Bakü’nün çehresinin değişimi çekmedi…

Bir de devletin kurumsallaşma adımlarının hızlandığını gördüm.

Örneğin sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri düzenleyen, projelere finansman desteği veren Azerbaycan’ın yeni bir kurumunu ziyaret etme şansı buldul. Bizdeki Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne denk

Qeyri-Hokumet Teşkilatlarına Dövlet

Desteyi Agentliyi Başkanı Aygün Aliyeva ile görüştük.

TÜRK İŞ İNSANLARI, AZERBAYCAN’IN HER SEKTÖRÜNDE ROL ALIYOR

Öte yandan Türkiye’nin........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play