We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fileye ne sığmaz?

165 0 0
14.01.2019

İşten dönerken bakkala uğrayan ve ceplerinden, çantalarından filelerini çıkarıp alışverişini yapan insanlar evvel zamanın insanlarıydı. Günlük ihtiyaç listeleri Bakkal Mahmut Efendi’den görülebilecek kadardı. Ekmek, un, şeker, çay, yağ, pirinç, mercimek ve misafir gelecekse belki biraz da bisküvi... Sebze meyve için de en yakın pazara gidilir, mevsim mahsullerinden icap ettiği kadar alınır, bir iki file yükle eve dönülürdü.

Sonra cepler biraz para görmüş olacak ki arzular, istekler, ihtiraslar büyüdü, alışveriş listeleri uzadı. İnsan fizik olarak aynı insan olduğu halde, ihtiyaç diye biriktirdiği şeyler kabına sığmayıp da taşar oldu. Bakkalların sunduğu çeşitler, insanların koynunda büyüyen hevese yetişemez hale geldi. Dev marketler açıldı, envai çeşit malzeme ortalığa saçıldı. İnsan öyle bir açlıkla, öyle bir ihtirasla saldırıyordu ki rafları dolduran ürünlere, alışveriş arabaları tıka basa doluyor, kasaların önünde kuyruklar oluşuyordu.

Tabiidir ki o heyulayı oradan kaldırıp eve götürmeye ceplerdeki ya da çantalardaki bir iki filenin çapı yetmez hale geldi. İşte o zaman içine dünyayı sığdırabileceğiniz kullan-at poşetler üretilmeye başlandı. Her kasanın civarında üst üste yığılı vaziyette bekleyen poşetlerin bir sınırı,........

© Yeni Şafak