We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yahudiler üstün ırk mıdır?

70 20 0
11.06.2021

Yahudilerin yeryüzünde iki defa fesat çıkaracaklarını ve ilk çıkardıkları fesadı Allah’ın güçlü kuvvetli kulları ile cezalandırdığını, demek ki, ikinci fesatlarını da yine ancak böyle olanların engelleyebileceğini, önceki yazılarımızda İsra Suresi’ne dayanarak anlattık.

Kuranıkerim’le ilgili şu gerçek hep göz önünde bulundurulmalıdır: Müminlerin hayatında ne ne kadar önemli ise bu kitapta ona o kadar yer verilmiştir. Kuranıkerim’in temel konularından biri Yahudilerdir. Demek ki, onlar kıyamete kadar müminlerin önemli bir meselesi olmaya devam edeceklerdir. Onların müminlerin en şedit düşmanları olduğunu, bu konuda müşriklerin bile onlardan sonra geldiğini Allah haber verir (Mâide 82).

Hiçbir ırk üstün ya da lanetlik olarak yaratılmamıştır. ‘Hepiniz Âdem’densiniz, Âdem de topraktandır’. Milletler ancak yaptıkları sebebiyle laneti hak ederler. Lanet, Allah’ın kötülük yapanları rahmetinin kapsama alanından çıkarması ve kendi halleriyle baş başa bırakmasıdır.

Allah’ın bu dünya hayatında geçerli kanunları vardır ve bu kanunlar yani sünnetullah bir nevi zorunluluk/determinizm anlamı taşır. Aynı şartlar hep aynı sonuçları doğurur. Ancak müminler kendilerine düşeni yaptıkları takdirde Allah’tan ilave yardım alabilirler, zalimler de inkârları ve zulümleri sebebiyle peşin azaba uğratılabilirler. Böyle olması bu kanunu mutlak determinizm olmaktan bir bakıma çıkarır ve Allah’ın, insanların iradesini hesaba katarak kendi murad ettiği zaman sonuca müdahil olabileceğini gösterir. Bu da aslında yine bu kanunun, yani........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play