We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez Bankası’nın faiz kararı

11 5 1
26.10.2020

Merkez Bankası Eylül ayında politika faizini 200 baz puan arttırarak piyasayı nasıl şaşırttıysa, Ekim toplantısında da politika faizinde bir değişikliğe gitmeyerek piyasayı şaşırttı. Çünkü Ekim ayında PPK toplantısında, Merkez Bankası’nın politika faizini yükselteceği yönünde güçlü bir beklenti vardı.

Bu beklentiler ile birlikte özellikle kurlarda aşağı yönlü bir hareketlilik yaşandı. Ancak, politika faizi artmayınca yani faiz arttırma beklentisi gerçekleşmeyince, piyasa kurlardaki düşüşten daha fazlasını tekrar geri aldı.

MERKEZ BANKASI’NIN KARARININ ANLAMI

Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine politika faizini arttırmamasının temelinde, ekonomik toparlanma ve kur tercihi arasında ekonomik toparlanmaya daha çok öncelik vermesi yatıyor.

Bu kararda pandemi ile birlikte 2. Çeyrek döneminde ekonomide meydana gelen daralmayı sonlandırma ve ekonomideki toparlanma sürecine destek verme amacı var.

Geçmişte Merkez Bankası’nın aldığı yüksek faiz kararlarında ekonomik büyümeyi ihmal etmesi ağır eleştiri konusu olmuştu. Hatta yüksek faizlerde ısrar eden Merkez Bankası başkanı değişmişti.

Bu nedenle 3. Çeyrek döneminde öncü göstergelerde........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play