We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez Bankası faiz politikası

6 11 1
17.01.2019

Türkiye’nin geçen yıl Ağustos ayında yaşanılan kur artışı sonrasında başlayan kur-enflasyon-faiz döngüsü, beraberinde Merkez Bankası’nın şok faiz artışı kararını getirmişti. Merkez Bankası Eylül ayında politika faiz oranı olan 1 hafta vadeli repo faizi 650 baz puan artırılarak yüzde 17,75’ten yüzde 24’e yükseltmiş, sonrasında kurlardaki artış trendi kırılmıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) dün politika faiz oranında değişiklik yapmadı. Merkez Bankası, Eylül ayında gerçekleşen yüzde 24 politika faiz oranını sabit tutarak yani parasal sıkılaştırmayı devam ettiriyor.

AA Finans’ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketinde de faizlerin değişmeyeceği yönünde beklenti vardı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK) tarafından dün alınan karar, açıkçası jeopolitik riskler, ekonomideki dengelenme sürecinin beklentiler doğrultusunda devam ediyor olması ve dışardan sermaye sağlanması zorunluluğu göz önünde bulundurulduğunda faiz oranlarındaki yüksek seyrin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Merkez Bankası açıkladığı faiz kararı sonrasında şöyle diyor; “İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir.” Bu nedenle Para Politikası........

© Yeni Şafak