We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müesses nizam Trump’a şantaj mı yaptı?

21 0 0
16.01.2019

Trump neredeyse bütün dünyayı şoka uğratan çekilme kararını 14 Aralık’ta Erdoğan’ın Suriye ve DEAŞ ile ilgili ikna edici açıklamaları sonunda almıştı. Suriye’de barışı sağlayabilecek bu tarihi karar sonrasında ABD müesses nizamını oluşturan Amerikan Kongresi’ndeki Neo-con/ Evanjelist şahinler, Pentagon, Amerikan istihbarat birimleri, İsrail lobileri, iş dünyası ve ABD medyasının yasal veya gayri yasal yöntemlerle Trump’ı baskı altına alarak bu tarihi kararından caydırma faaliyetlerini koordineli bir şekilde yürütüyorlardı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un İsrail’de PKK’nın uzantısı PYD/YPG’yi kast ederek, Türkiye’nin “Kürtleri korumak için güvence vermesi durumunda” ABD’nin güçlerini Suriye’den çekeceğini ve bunun Trump’ın talebi olduğunu iddia etmişti. İsrail temasları sonrasında yanındaki heyetle birlikte Türkiye’ye gelen Bolton muadili İbrahim Kalın ve heyeti ile görüşmüş ancak Erdoğan tarafından kabul edilmemişti. Amerika’da bazı medya kuruluşlarında bu durum Bolton başkanlığındaki heyetin Türkiye’de hor görüldüğü iddialarını manşetlerine taşımasına neden olmuştu.

Trump’un Suriye’den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Trump’tan Türkiye’de her kesimden aşırı tepki çeken skandal bir açıklama geldi. Trump twitter hesabından yaptığı Türkiye’yi tehdit eden mesajında ’’Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz’’ demişti. Milli Savunma Bakanlığı, Trump’un bu tehdit açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında Twitter’da yaptığı paylaşımla cevap verdi. ’’Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Haziran 2015 tarihinde Tweet hesabındaki mesajında, “Tüm dünyaya sesleniyorum; bedeli ne olursa olsun Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz” ifadesini kullanmıştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Trump’ın tehdidine stratejik ortaklar........

© Yeni Şafak