We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devletle ‘bilek güreşi’ olmaz

33 1 6
05.12.2020

“Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz” teamülünün uygulandığı, ceza kanununda yeri olduğu bir ülkede ‘kanun tanımamaya’ ne dersiniz?!

Sosyal ağ sağlayıcı şirketlere Türkiye’de temsilci atamaları için tanınan hukuki süre doldu. Kurala riayet etmeyenlere Kasım ayında 10’ar milyon TL ceza kesilmişti. Önceki gün ikinci sürenin de dolmasıyla 30’ar milyon TL daha ceza kesildi.

Peki bu direniş neye ve kime karşı? Bir kez daha gözden geçirelim…

Sosyal ağ sağlayıcıları birer ticari şirket. Ülkemizde faaliyet gösteriyor, kâr sağlıyor ama hepimizi bağlayan kurallardan, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarından muaf olmak istiyorlar.

Hangi cesaretle? Anlamak zor! Türkiye devletiyle bilek güreşine kalkacak kadar güçlü olduklarını düşünüyorlar herhâlde… Göreceğiz bakalım el mi yaman bey mi?!

Temsilci atamama konusunda direnirlerse sırada, ‘bant daraltma’ ve ‘erişimin kısıtlanması’ uygulamaları var. Muhalefet hemen “özgürlükler” diye ciyaklayacaktır… “Sansür… ifade özgürlüğü” gibi kavramları karman çorman bir edebiyatla gündeme sokmak isteyeceklerdir… Oysa konu bunların çok dışında…

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play