We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu sütun bizde niye dikilemiyor?

31 2 3
22.10.2020

Başlıktaki sütunla kastımız, Berlin Humboldt Üniversitesi’nin karşısındaki Bebelplatz’a 2006 yılında dikilen heykel…

12 metre yüksekliğindeki eser, üzerinde 17 Alman yazarın ve düşünürün adının yazdığı kitap formlarının birleşmesinden oluşuyor. Almanya’daki FIFA Dünya Kupası sırasında hayata geçirilen “Fikirler Diyarı Almanya’ya Hoşgeldiniz” kampanyasının bir parçası olarak tasarlanmış ve yerleştirilmiş.

Bu heykel bize Alman kültür politikaları hakkında önemli şeyler söylüyor. Çok da eski değil, Naziler’in meydanlarda cayır cayır kitap yaktığı bu ülke, şimdi kültür konusundaki siyasi tartışmaları bir kenara bırakmış, yazarlarının, sanatçılarının ortaya koyduğu eserlerle övünür duruma geçmiş. Özellikle yurt dışından gelen turistleri kültürüyle selamlamayı ‘politika’ olarak benimsemiş… İletişimini de bunun üzerine oturtmuş…

Bir ülkenin kültürünün ‘değer’ olarak konumlanması ve ihracı ‘soft power’ (yumuşak güç) dediğimiz ve ekonomiden siyasete kadar her kapıyı açan ‘itibar’ın yükseltilmesi için anahtar niteliğindedir.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmadaki sözlerini ‘soft power’ bağlamında değerlendirmekte yarar var: “Fikri iktidarı siyasi kadrolar değil, ilim, sanat ve hikmet insanları inşa eder. Siyasi kadrolar ancak onlara ihtiyaçları olan zemini sağlar.”

Almanya’da ulusun genlerinin içine yerleşmiş Goethe, Wagner, Schiller, Brecht, Beethoven, Bach gibi........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play