We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaş çay taban fiyatı

9 0 1
19.05.2021

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin çok önemli bir ürünü, geçim kaynağı, sosyo-ekonomik hayatın yaşamsal kaynağı yaş çayın taban fiyatı Cumhurbaşkanı tarafından 4 lira olarak açıklandı. Bu fiyat yaş çay üreticisi yanında çay sanayicisi ve nihai tüketiciyi (kuru çay) de yakından ilgilendirmektedir.

Bölge ekonomisi ve sosyal yaşamı çaysız düşünülemez.

205 bin aile çay tarımı ile uğraşmaktadır. Bu yaklaşık 1 milyon bölge halkının doğrudan çay üretimiyle etkileşimi demek.

Yaş çayın mutfakta tükettiğimiz kuru çaya dönüşme sürecini gerçekleştiren sanayisi, istihdamı ve ülke çapında tüketimi çok önemli bir değer olarak çay ürününü karşımıza çıkarmaktadır.

Koronavirüs salgınından sonra tarımın stratejik öneminin daha da arttığını görmekteyiz. Birçok üründe kendi kendine yeterlilik gündeme gelmektedir. Çay üretimi kendi kendimize yettiğimiz alanlardan biri.

Bu genel girişten sonra açıklanan fiyatın ne anlama geldiğini değerlendirmeye çalışalım.

**

Açıklanan fiyatın 3,87 liralık kısmı taban fiyat ve 13 kuruşluk kısmı ise devletin destek primi. Aslında destek primi düşük olsa bile maddi bir ek destek yanında üretimin kayıt altına alınması noktasında çok önemli bir işlev gördüğü de açık.

Bu fiyat artışı yıllık enflasyona endeksli gibi duruyor (Nisan 2021 yıllık TÜFE yüzde 17,14 ve yaş çay taban fiyat artışı yüzde 17,6).

Zor dönemden geçen bir ekonomide bu fiyat yeterli midir, sorusuna gönül rahatlığı ile evet demek zor. En azından üreticilerin reel anlamda gelir kaybına uğramamaları noktasında (yaşanılan zor süreç ve yaş çay fiyatlarının sanayici ve tüketici gibi diğer toplum bileşenleri üzerine yükleyeceği maliyet dikkate alındığında)........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play