We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tam kapatmanın ekonomik maliyeti

26 1 2
28.04.2021

Son dönemde rekor seviyelere ulaşan vaka sayıları hükümeti kaçınılmaz olarak ramazanın ikinci yarısında tam kapanmaya zorladı.

Türkiye bir taraftan enflasyonla, döviz kurlarıyla, daralan piyasayla mücadele ederken bir de kapatmanın neden olacağı ekonomik sorunlarla da uğraşmak zorunda kalacak.

Avrupa’nın ve dünyanın yeniden açılma aşamasına geldiği bir dönemde vaka sayılarının 5000’in altına indirme zorunluluğu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda kaçınılmaz olarak ağır maliyetlerle karşılaşma riskini ortadan kaldırma düşüncesiyle kapatma kararı aldıklarını ifade etti.

Tabii ki salgını kilitlenerek durdurmaya çalışma ortaçağdan kalma bir salgın silahı. Oysa maske, sosyal mesafe, hijyen gibi önlemlere uyulmuş olsaydı bugün bu önlemleri alma zorunluluğu ortaya çıkmayacaktı.

**

Bilindiği gibi tam kapanma, insanların bir araya gelmelerini, temaslarını engelleme anlamına geliyor. Tam kapalı olan bir ekonomi temel sağlık, gıda, tedarik zincirleri, lojistik, tarım, hayvancılık gibi üretim yapan ve hizmet sunan kurum ve işyerleri dışında hayatın tamamen durması anlamına geliyor.

Tam kapanan sektörlerin bir kısmında üretim dursa bile talep devam edecek ya da ertelenecektir. Normale dönüldüğünde sektörle ilgili üretim normalden daha fazla olacak, dolayısıyla da zararların önemli........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play