We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sosyal tesisler çiftliği

16 2 0
14.07.2021

Cumhurbaşkanlığı tarafından “kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımı”na ilişkin ‘tasarruf tedbirleri’ genelgesi yayımlandı.

Kamu kurumlarının özellikle araç saltanatına son veren, karşılama-ağırlama-uğurlama temsil- tören, haberleşme vesaire harcamalarında önemli kısıtlamalar getiren bir düzenleme.

Kamunun şatafatı (israfı) tabii ki halkın ciddi şekilde rahatsızlık duymasına neden olmaktadır.

Yeni genelgeyle, yeterli olmasa da, belli ölçüde bu makam aracı saltanatını sınırlayan düzenlemeler getirilmektedir.

Tabii ki esas olan alınan kararlarla ilgili uygulamalarının takip edilmesidir. Yoksa geçmişte de zaman zaman tasarruf tedbirleri alınmış ama bir süre sonra eski alışkanlıklara dönülmüştür.

Bu yazıda inceleyeceğimiz konu; tasarruf tedbirlerinin kamu misafirhane ve sosyal tesislere ilişkin eksik kalan yönüyle ilgilidir.

**

Kamunun, yani devletin hemen hemen her ilde misafirhaneleri ve sosyal tesisleri bulunmaktadır.

Her ne kadar sosyal tesis ve misafirhanelerin kurum bütçesinden ayrı bir bütçeleri olsa da zararlarının el altından kurum bütçesinden karşılandığı bilinmektedir.

Yine, söz konusu sosyal tesis ve misafirhanelerin mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne aittir. Üniversiteler başta olmak üzere bazı kurumların sosyal tesisleri yine Milli Emlak’tan kiralanmıştır.

Söz konusu tesislerin en önemlilerinden biri de öğretmenevleridir.

Öğretmenevlerinin birçoğu zarar etmektedir.

Bir kısmı........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play