We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şirketlerin kriz anahtarı dijital dönüşüm

7 0 1
23.04.2021

COVID-19’un küresel ekonomi ve günlük hayatımız üzerindeki benzeri görülmemiş etkisi hâlâ devam ederken normale dönme tartışmaları hızlandı.

“Normal”e geri dönüldüğünde yaşam tarzımızda köklü değişimler ve belirsizlikler söz konusu olacaktır.

Karşılaşılan zorlukların üstesinden gelinmesinde dijitalleşme anahtar rol oynayacaktır.

Koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik katı önlemler perakende alt sektörlerini farklı bir şekilde etkiledi. Tüketicilerin yönelimi gıda ve tıbbi malzeme gibi temel ürünlere kayarken, giyim mağazaları, gelirlerinde en yüksek düşüşler yaşayan sektörler arasına girdi.

Tüketici tercihlerindeki değişikliğin yanısıra, birçok insan, ihtiyaçlarını karşılamanın yeni yollarını aradı ve dijital kanalları kullanmaya başladı. Tüketicilerin alışveriş davranışındaki hızlı değişim ve çevrimiçi alışverişteki yükseliş, perakendecileri de dijital çözümlere daha fazla yatırım yapmaya zorladı.

**

Çevrimiçi market alışverişinin payı hızla yükseldi. İnternetten yiyecek satın alanların yarıya yakını daha önce bunu hiç yapmayanlardan oluştu.

Artan online market talebini karşılamak için sektördeki firmalar binlerce yeni işçi işe aldı.

Çevrimiçi perakendeciler tüketici talebini karşılamak için mücadele ederken, tüketicilerin davranışındaki bu hızlı değişim devam edecek gibi görünüyor. Şöyle ki yapılan ankette tüketicilerin büyük kısmı yeni dijital market alışveriş yöntemlerine sadık kalacaklarını söylüyor.

**

Perakendecilerin dijital kanallara, tıkla ve topla modellerine yatırım yapması ile mağazalar, ikmal merkezlerine ve çalışanlara özel karanlık mağazalara dönüşmektedir.

Süpermarketler tüketici........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play