We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Parkinson yasası ve bürokrasinin önlenemez yükselişi

14 6 6
02.04.2021

İngiliz iktisat tarihçisi C. Northcote Parkinson “çalışmanın mevcut zamanı doldurmak için genişlediğini” yazdı. Aslında tam da bürokrasideki verimsizlikten bahsediyordu.

Parkinson 1955 yılında Ekonomist dergisinde yazdığı bir makaleyi 1958 yılında genişleterek bürokratik kurumları küçümsediği “Parkinson yasası” olarak yayınlamıştır.

Parkinson, makalesinde 1914-1928 yılları arasında donanma gemisi sayısının 2/3, personel sayısını 1/3 azalmasına rağmen idareci sayısının yüzde 6 arttığına işaret etmiş.

Yönetilecek daha az insan, daha az iş olmasına rağmen yönetimin genişlediğini, Denizcilik operasyonel ihtiyaçlarından bağımsız faktörlerin yönetici sayısını genişlettiğini savunmuştur.

**

Parkinson bürokratikleşmeye yol açan hastalığın yöneticilerin kendilerine rapor vermek için iki veya daha fazla astı işe alma eğiliminde olmalarını göstermiştir. Alınan iki ast işler artınca kendi astlarını işe alıp yönetici konumuna terfi edecek ve piramit bu şekilde büyümeye devam edecektir. Bu yapıyla yönetenleri memnun ve motive etmeye teşvik eden yapay hiyerarşik katmanlar eklenecektir.

Piramit çok büyüdüğünde ve maliyetler arttığında şirketin/kurumun bütün kârını/gelirini tüketecektir. Bürokratik yapı bu aşamada büyük ölçüde küçültülemezse kurum/şirket ölecektir.

**

Daha sonraları Parkinson; yeni bir şeyin bir firmaya maliyeti ne kadar az olursa bunu tartışmak için o kadar çok zaman harcanacağını iddia ettiği “önemsizlik yasasını” (kamudaki toplantı verimsizliğini) yazdı.........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play