We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nerde o eski bayramlar

7 0 0
21.07.2021

Dini bayramların Türk toplumunda ve kültüründe çok önemli ve ayrı bir yeri var.

Toplumların kültürleri; tarihi yaşanmışlıkların birikimini, değere dönüşmesini, ilişkilerin gücünü, ortak hareket edebilme duyarlılığını, birlikte hareket etme özelliğini yansıtır.

Dini bayramların bir ibadet boyutu, bir de kültürel davranış moduna dönüştürülen dini ritüel boyutu var.

Kurban kesimiyle, bir taraftan dini bir yükümlülüğü yerine getirilmesi; bunun gelenekle birleştirilerek bir yaşam kültürüne dönüştürülmesi, diğer tarafta kesilen kurbanın özellikle fakirlere dağıtılması ve bu sayede yardımlaşma ikliminin ortaya çıkması söz konusudur.

**

Geçmişten günümüze bayram geleneklerinde ve özellikle ritüellerinde ciddi bir yozlaşmanın olduğunu görmekteyiz.

Bunun arka planındaki en önemli faktörlerden biri ataerkil aileden çekirdek aileye doğru hızlı dönüşümdür.

Bazı aileler geleneklerini yaşatmakta; bayramlara sıla-i rahim, anne babaların elini öpmeye, hal hatır sormaya, onlarla hem-hal olmaya, yeni doğan ya da büyüyen balaları dedeler ninelerle tanıştırmaya ve bütün aileyi bir araya toplayan zengin bayram kahvaltılarına devam etmekteler.

Bu tamamen anne babanın çocukları yetiştirme tarzıyla, popüler kültürün benimsenmemesiyle ve çocukların geleneğe sahip çıkmaları ile alakası var.

**

Bizlerin hatırladıkları çocukluk bayramlarında; yeni elbiseler giyinme, büyüklerin elini öpmeler, bayram harçlıkları, bayram şekerleri, bayram için hazırlanan tatlılar, büyüklerin bayram........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play