We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez Bankası faize dokunmadı

18 0 1
16.04.2021

Günümüzde zaman zaman düşük yoğunlukta da olsa Merkez Bankası Politika Kurulu'nun toplantıları en önemli gündem konusu olmaya devam ediyor. Hem siyasi hem de ekonomik olarak ciddi sonuçlara neden olan toplantı kararlarından dolayı yine gözler Merkez Bankası Politika Kurulu'na çevrildi. Dünkü toplantının önemi yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun ilk kez kurula başkanlık etmesiydi.

Genel anlamda piyasanın beklentisi politika faizinin değişmemesiydi. Kurul aldığı kararla piyasa beklentilerine uygun davrandı ve faizi değiştirmedi.

Yeni başkanının toplantı öncesi enflasyon üzerinde bir faiz farkının, yani pozitif reel faiz politikasının temel politika anahtarı olacağı açıklaması ve enflasyon rakamının yüksek gelmesinin faiz indirimi için henüz erken olduğu görüşünü dolaylı yoldan deklare etmiş oldu.

**

Türkiye’nin kurumları üzerinde siyaset yapılması; alınacak politik kararların etkinliğini ve kurumların kredibilitesini azaltmaktadır. Tabii ki burada kurum yönetimlerinin sık değişmesi de güvenle ilgili zayıflıklara neden olmaktadır.

Bununla beraber, Merkez Bankası Politika Kurulu kararlarının hükümet politikaları ile uyumlu olması kaçınılmazdır. Çünkü sonuçta vatandaşa hesap verecek olan hükümettir. Dolayısıyla, Merkez Bankası’nın özerkliğini koruması yanında hükümetle eşgüdüm içerisinde çalışması makro hedeflere ulaşma etkinliği noktasında büyük önem taşımaktadır.

Bilindiği gibi faiz parametresi sadece paranın........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play