We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mehmet Yazıcı’nın “Faiz” kitabı

17 0 0
23.07.2021

Bugün sizlere Prof. Dr. Mehmet Yazıcı’nın 1999 yılında yazdığı “Faiz” kitabını değerlendirmeye çalışacağım. Kitaptan bahsetmeden önce Mehmet Hoca’nın bazı yönlerini bilmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Yüzlerce öğretim üyesiyle farklı ortamlarda ve konularda diyalog ve iletişim kuran (öğrenci, öğreten, meslektaş) birisi olarak Mehmet Yazıcı hocanın özgünlüğünü, cesaretini, araştırıcı ve sorgulayıcı kimliğini çok az hocada gördüğümü söylemeliyim.

Mehmet Yazıcı hocadan ve kitabından bahsetmem onun bütün görüşlerini desteklediğim anlamına gelmez. Ama hocanın kendine yüklediği bir misyonu, özgüveni, didaktik bakış açısı, sorgulayıcılığı, inançlı ve idealist bir duruşu olduğunu, düşüncelerini-lafını sakınmadan özgürce ifade edişini çalışmalarında ve hayatında bulabileceğinizi söyleyebilirim.

**

Mehmet Yazıcı ile 80’li yılların başlangıcında Trabzon İktisadi Ticari İlimler Akademisinin (TİTİA) Başkanı iken (ben öğrenciyim) yollarımız kesişti. Bir dönem bizlerin muhasebe derslerine de girdi.

Anarşinin zirve yaptığı 1978-79 yıllarında insanların sokaklarda serbestçe gezemediği, mahallelerin paylaşıldığı bir zamanda sağcı-solcu-futbolcu öğrencilerin arasına girerek, Türkiye’de birçok üniversite (Trabzon’daki KTÜ dâhil) eylemlerle boğuşup, zaman zaman eğitime ara verirken, Mehmet Hocanın yönetsel başarısı (kabiliyeti, vizyonu) sayesinde TİTİA’da eğitimin kesintisiz devam ettiğini söylemeliyim.

Rektörler sırça köşklerde öğrencilerden sakınırken (bu eğilim halen devam ediyor), o, doğrudan eylem yapacak öğrenciler arasına girerek onları dağıtmıştır.

Bunu sadece ve sadece korkusuz, cesur,........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play