We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnşaat malzemeleri el yakıyor

32 2 0
11.06.2021

Türkiye ekonomisi zor bir süreçten geçiyor. Bir taraftan kurlar ve faiz, diğer taraftan enflasyon ve işsizlik oranlarının yüksekliği ekonomideki bütün dengeleri altüst ediyor.

Bileşik kaplar misali bir tarafı iyileştirdiğinizde başka bir taraf sorun veriyor. Bu nedenle sistemsel-makro iyileştirmeler gerekiyor.

Bugün sizlere bahsedeceğim konu inşaat malzeme fiyatlarındaki yüksek artışlar ve bunun sektöre yansımasıyla ilgili bir değerlendirme olacaktır.

**

Son dönemde, özellikle Mart ayından itibaren kurlardaki artışında etkisiyle, inşaat maliyetlerinin hızla arttığını görmekteyiz.

Nisan sonu itibariyle inşaat maliyet endeksindeki artış yüzde 35’leri aştı ve bu son 3 yılın en yüksek artış seviyesi.

Tabii ki bu genel ortalama.

Temel ürünler bazında baktığımızda; örneğin demir fiyatları mayıs ayı itibariyle bir yıl öncesine göre yüzde 120’ye yakın artmış. Yine hazır betonda (yüzde 86), cam, kereste, pvc doğrama (yüzde 207), sac levha (yüzde 258), seramik, elektrik malzemeleri v.s. gibi ürünlerin birçoğunda yıllık fiyat artışları enflasyonun ve endeks artışının çok üzerinde gerçekleştiğini görmekteyiz.

**

Bu girişten sonra, geçen yıldan bu yana dolar kurunun yüzde 23, Euro’nun yüzde 30 ve enflasyonun yüzde 17 artmasına rağmen inşaat malzeme fiyatlarının yüzde 35 ve temel malzeme fiyatlarının yüzde 100’leri geçme nedenlerine bakalım.

Birinci neden Çin’in hammadde stoklaması (çok büyük alımlara gidiliyor) ve demir-çelik ihracatına verdiği yüzde 13’lük KDV teşvikini kaldırması. Çin'den ithalat yapan firmaları bir kısmını Türkiye yönelmiş ve otomatikman de demir-çelik........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play