We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İlk çeyrek büyümesi beklentilerin üzerinde

8 0 0
02.06.2021

COVİD-19 salgını gölgesinde geçen 2020 yılını yüzde 1,8 büyüme oranıyla kapatan Türkiye ekonomisinin 2021 yılı ilk çeyrek büyümesi yüzde 7 olarak gerçekleşti. Bu oran OECD üye ülkeleri arasında gerçekleşen en iyi (dünyada 3.) büyüme rakamı.

Öncü göstergeler 2021 yılı Ocak-Mart dönemine ilişkin güçlü bir büyüme rakamı beklentisine neden olmuştu. Beklentilerin üzerinde gelen büyüme oranı yılın geri kalanı için de umut verdi.

GSYH’daki reel artış olarak bilinen ekonomik büyüme TÜİK tarafından çeyrek dönemler (3 ay) itibariyle harcama, gelir ve üretim yöntemiyle hesaplanmaktadır. Verileri yorumlarken karışıklığa yol açmaması için bu ayrıma dikkat edilmesinde fayda var.

**

Yüzde 7’lik büyümenin belirleyenlerine harcama açısından baktığımızda; büyümeye en fazla katkının 4,5 puanla özel tüketimden (hane halkı nihai tüketim harcamaları geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 yükselmiş) geldiği görülmektedir.

2,9 puanı yatırımlardan (sabit sermaye yatırımları yüzde 11,4 artmış) ve 1,1 puanı net ihracattan geldi. Stok değişimi ise büyümeyi 1,5 puan azalttı (yani stoklar azaldı).

İlk çeyreğe ilişkin büyüme verileri makine ve teçhizat yatırımlarındaki artış ivmesinin devam ettiğini (ilk çeyrekte yüzde 30,5 artış) göstermektedir.

Yatırım harcamalarındaki artışın tüketimin üzerinde olması gelecek büyüme performansı anlamında da çok önemli ve umut verici.

Devletin nihai harcamalarının büyümeye........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play