We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fındıkta rekolte çatışmaları

12 1 50
28.07.2021

Fındık Türkiye ekonomisi ve Karadeniz bölgesi için çok önemli katma değeri olan bir ürün.

Karadeniz bölgesinde yüzbinlerce ailenin temel geçim kaynağı olarak fındık üreticiliği yapılmaktadır.

Katma değerinin tamamı içerde kalan 2-3 milyar dolarlık fındık ihracatı söz konusu.

Üretimde ve ihracatta açık ara dünya birincisiyiz.

İç piyasada son yıllarda Ferrero firması bir yerel firmayı satın aldı ve daha önce kapalı yürüttüğü alıcı tekeli konumunu açık hale getirdi.

Bu gelişme fındık fiyatlarının istenildiği gibi ayarlanabilmesine, düşük seviyelerde tutulabilmesine ve üreticinin zararına yol açtı.

Bu noktada Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girdi ve belirli bir fiyattan alım yaparak piyasayı düzenleme görevi üstlendi. Kısa vade için doğru da yapmaktadır.

**

Devletin, TMO vasıtasıyla satın aldığı fındık belirli bir fiyattan piyasa dengesi sağlamaya matuf işlem görmektedir.

Tarım Bakanlığı rekolte tahminlerine göre fiyatı açıklamaktadır (bu durum da tam bir paradoks). Yani, yüksek rekolte varsa fiyatları daha düşük tutmakta, düşük rekolte varsa fiyatları yükseltmektedir.

Paradoks şu; Tarım Bakanlığı bir taraftan verimlilik artırıp üretimi 1 milyon tonun üzerine çıkaracağız diyor, diğer yandan elverişli iklim nedeniyle artan rekolteden dolayı düşük fiyat vererek toplamda üretici gelirlerini azaltıyor. Tam bir akıl tutulması devam ediyor.

Tarım Bakanlığı'nın rekolte tahminlerine endekslediği fındık fiyatı çıkar gruplarının devreye girmesine, rekolte tahmin savaşlarına neden olmaktadır.

**

Rekolte konusunda bu yıl ilginç ve de komik gelişmeler yaşanmaktadır.

Tarım Bakanlığı, uzman ekiple aylardır yaptırdığı çalışma sonrasında 650 bin ton fındık rekolte tahmini ortaya çıkmış (çıkar grupları-ihracatçı birlikleri sızan bu rakamın kesinlikle yanlış olduğu, rekoltenin 815 bin ton olacağı tepkileri sonrasında) rekolte tahmini açıklamadan vazgeçmiştir.

TMO kanalıyla açıklanacak........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play