We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyonun ölçülmesi ne kadar gerçekçi (1)

16 0 1
07.04.2021

Türkiye’de iki farklı enflasyon ölçülüyor TÜFE ve Yİ-ÜFE.

Bu iki enflasyon ölçüsü olan endeks uzun dönemde yakınsamaktadır. Yani bir geçişkenlik söz konusudur.

Hesaplamada kullanılan fiyatlar tamamen farklıdır aslında. Burada basitçe TÜFE’nin bir talep enflasyonunu, Yİ-ÜFE’nin maliyet enflasyonunu yansıttığı söylenebilir.

Her enflasyon rakamları açıklığında birilerinin (ilgili-ilgisiz) bu rakamlar gerçekleri yansıtmıyor açıklamasını görmekteyiz. Burada ortalama vatandaş tarafından gösterilen tepkinin makul, anlaşılabilir olması yanında akademik elitin eleştirel açıklamaları içerik anlamında doğru değil.

**

TÜFE sağlıklı bir ekonomi için en büyük tehditlerden biri olan enflasyonu ölçer. Geliriniz yükselen fiyatların altında ise enflasyon yaşam standardınızı azaltır, zamanla yaşam maliyetiniz artar.

Yüksek bir enflasyon oranı ekonomiye zarar verebilir. Her şey daha pahalı olduğu için üreticiler daha az üretir ve işçileri işten çıkarmak zorunda kalır.

Merkez bankaları para politikalarını belirlemek için TÜFE’yi kullanır.

Ev sahipleri kira artışlarını belirlemek için TÜFE’yi kullanır.

TÜFE artışı faiz oranlarını da yükseltir. Borç para alan işletmelerin maliyetlerini arttırır. Borsayı baskı altına alır ve kazançları düşürür.

**

Enflasyon yaşam maliyetindeki değişikliklerin bir ölçüsüdür. Bununla beraber, malların kalitesindeki değişiklikleri yansıtmaz. Örneğin bilgisayar, telefon, buzdolabı v.s. ürünler 10 yıl........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play