We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyonla mücadele zorlaşıyor

30 1 0
04.06.2021

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Mayıs ayı itibariyle yıllık TÜFE (manşet enflasyon) yüzde 16.59 olarak gerçekleşti. Beklentiler yüzde 17’nin üzerinde ve hatta mayıs ayı enflasyonunun zirve yapacağı yönünde idi.

Bazı analistlerin de işaret ettiği gibi gelen TÜFE rakamı 17 günlük kapanmanın etkisini yansıtmış ve beklentilerin altında bir fiyat artışına neden olmuştur.

Dolayısıyla haziran ve temmuz aylarında enflasyon artışının devam edeceği yönünde güçlü bir beklenti olduğunu da belirtelim.

**

Her enflasyon açıklandığında TÜİK’in rakamları çarpıttığı sloganlarının patolojik muhalefet anlayışından öteye geçmediğini, bilimsel bir temeli olmadığını açıkça söyleyebiliriz.

Yüzde 16.59’luk bir artışın her mal grubunda değil, genel ortalamayı yansıttığını, bazı mal gruplarında bunun çok üzerinde, bazılarında ise altında artışlar yaşandığını (makroekonomi dersi alanların ya da ekonomiyle biraz ilgisi olanların bildiği bir gerçek) bir kez daha tekrar edelim.

Gelelim asıl konumuza; enflasyon ciddi şekilde sosyal ve ekonomik dengeleri rahatsız etmektedir. Gelir adaletsizliğini daha da derinleştirmekte, toplumsal istikrarı, refahı olumsuz etkilemektedir. Tek haneli rakamlara inilmedikçe enflasyonun toplum refahı üzerindeki olumsuz etkisi devam edecektir.

Burada başka bir şeyin de altını çizmek gerekiyor; enflasyon bugünkü politikaların ya da kısa dönemli politikaların bir sonucu değildir. Enflasyon yapısal bir sorundur ve her yapısal soruna yapısal çözümler gerekmektedir. Bu yapısal çözümlerin de ekonominin geneli ile ilgili, birbirine eklemlenmiş birtakım yapıların düzeltilmesi (bu yazının konusu değil) ile alakası........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play