We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon hedefi yine şaştı

18 1 1
04.12.2020

Bugün, yeni açıklanan kasım ayı enflasyon (TÜFE) verilerini değerlendireceğiz.

Baştan söyleyelim, ekonomik büyüme gibi, enflasyon rakamları da beklentileri aştı.

Aslında teoride ekonomik büyümenin yüksek olması ile piyasaların canlandığı, talebin arttığı, dolayısıyla da enflasyonun artışının kaçınılmaz olduğu bir genel kabulü var (Philips eğrisi). Türkiye’deki enflasyonu belirleyen değişkenler arasındaki etkileşim bu teoriye uymuyor.

**

AA Finans’ın kasım ayı enflasyon beklentisi en düşük 0,75 en yüksek ve 1,80 aralığında idi. Kasım ayı ortalaması ise 1.10 ve yıllık yüzde 12,69 tahmin edilmişti.

Bloomberg HT anketine göre ise kasım sonu itibariyle yıllık tüketici fiyatlarının yüzde 12,7 artması beklenmekte idi.

Ekim sonu itibariyle Merkez Bankası’nın güncellediği kasım ayı enflasyonu (59 katılımcı) anketi 0,99, yıllık yüzde 12,47 olmasına rağmen gerçekleşen tahminin üzerinde olmuştur.

Her ay açıklanan enflasyon sonrası olduğu gibi, bu ay açıklanan verilerin de tartışılması kaçınılmaz. Tartışmaları; konunun daha iyi anlaşılması, yol gösterici fikirlerin ve tablonun ortaya çıkması adına zenginlik olarak değerlendirmek gerekir. Buna karşılık, ideolojik saplantı içinde, her şeye karşı çıkma güdüsüyle patolojik muhalefet yapanlarla, iyi niyetle katkı verme amaçlı eleştirileri ayırmak lazım.

**

Ana harcama grupları itibariyle TÜFE’ye etki noktasında TÜFE içerisinde yüzde 22,77 ağırlıkta olan gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 21,08 ile enflasyonun temel belirleyicisi olduğunu görmekteyiz. 14,03’lük enflasyonun 4,79’u........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play