We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon direnişini sürdürüyor

17 1 0
07.07.2021

Pazartesi günü açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte enflasyonun ciddi bir direnç kazandığını görmekteyiz.

Beklendiği gibi, hatta beklentilerin üzerinde (medyan beklenti yüzde 1,4 idi) Haziran ayı enflasyonunun aylık yüzde 1,94 yıllık yüzde 17,53 seviyelerine çıktığını görmekteyiz.

Böylece, 2021 yılının ilk yarısında fiyatlar genel seviyesindeki artış yüzde 8,45 seviyesinde gerçekleşti.

**

Enflasyonun talep ve maliyet tarafı var.

Her iki yönüyle de olumsuz gelişmeler söz konusu.

Talep tarafından baktığımızda pandemi kilitlemelerinin büyük ölçüde sona ermesi ile normal yaşama dönülmesi toplam talebi (tüketimi) önemli düzeyde arttırmıştır.

Artan talep de fiyatlara yansımaktadır.

Diğer yandan yurtdışı emtia (metal, kereste, petrol v.s) fiyatlarındaki artış doğrudan yurtiçi maliyetlere-fiyatlara yansımaktadır. Yani bütün üretim maliyetleri artmaktadır.

Buna ek olarak ulusal paranın yılbaşından bugüne dolar karşısında yüzde 17 değer kaybetmesi yine ithal maliyetleri üzerine eklenecek ek bir yük olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yani, bir taraftan dünya piyasalarında ithal ettiğimiz ürünlerin fiyatlarının artması, diğer tarafta kurların yükselmesi büyük bir maliyet yükünün içerdeki üretime ve tüketim mallarına yansıması anlamına gelmektedir.

**

TÜFE ana harcama grupları itibariyle baktığımızda; yıllık bazda ise en yüksek fiyat artışının gerçekleştiği ana harcama grupları........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play