We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünya metal fiyatlarındaki sıçrama nedenleri

17 0 0
25.06.2021

Pandemi sonrası ekonomiler yeniden normale döndükçe, artan ekonomik faaliyetler nedeniyle, dünyada önde gelen endüstri metalleri başta olmak üzere emtia fiyatlarının hızla yükseldiğini görmekteyiz.

Daha çok endüstriyel metal fiyatları yüksek artış yaşamaktadır.

Mayıs ayı itibarıyla yıllık bazda metal fiyatlarındaki ortalama artış yüzde 90’lara yaklaşmıştır. Bu artış 9 yıl öncesine göre en yüksek seviyeleri yansıtmaktadır.

Bazı metallerdeki artış, ortalamanın üzerinde (demir cevherindeki artış yüzde 116) ve bazıları da ortalamanın altında artmıştır (nikeldeki artış yüzde 41).

Burada önceki yazımızda değindiğimiz (inşaat malzemeleri el yakıyor) iç piyasadaki demir fiyat artışlarının dış kaynaklı olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Çelik, alüminyum ve bakır gibi metallerin piyasa fiyatları şu anda tarihi zirvelere ulaşmış veya yakınlaşmış. Bu metaller ayrıca tedarik zinciri sorunlarıyla da karşı karşıyadır.

**

Burada açık bir şekilde metal fiyatlarındaki artışın diğer emtia fiyatlarından çok daha fazla arttığını söyleyebiliriz.

Metal fiyatlarının nispeten daha fazla artmasının öncelikli nedeni; imalat sektörünün salgın öncesi faaliyet düzeyine dönmesi ve metal talebinde yaşanan artışlardır.

Özellikle, imalat alanında yüksek miktarda metal kullanıcısı ülke olan Çin’in hızla toparlanması talep artışındaki etkili faktörlerin başında gelmektedir.

Çin'in imalat ve inşaat sektörleri dünyadaki bakırın neredeyse........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play