We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çaykur’un yapısal sorunları

12 0 1
21.05.2021

Bilindiği gibi mayıs ayı Doğu Karadeniz’de çay hasadının başladığı aydır. Önceki yazımızda sezona girilirken açıklanan yaş çay fiyatını değerlendirmiştik. Yazıda çay üretim-tüketim sürecinin 3 tarafı olduğunu ve bu nedenle fiyatı değerlendirirken ilgili taraflar üzerindeki etkisini dikkate almak gerektiğini söyledim. Tarafların, yaş çayın tarımını yapan üretici, yaş çayı kuru çaya dönüştüren sanayici ve bir de kuru çayı tüketen toplum bireyleri olduğunu belirttim.

Kişi başına tüketiminde dünyanın en fazla çay tüketen toplumu olmanın yanısıra, üretimde de söz sahibiyiz.

Dünyada kuru çay üreten 5. ülkeyiz ama ihracatımız son derece kısıtlı. Bunun en temel nedeni, önceki yazıda söylediğimiz gibi, dünya fiyatları ile rekabet edecek bir maliyet yapımızın olmayışıdır. Başka birçok neden de var tabii.

**

Yaş çayın yaklaşık yarısını devletin KİT’i olan Çaykur alıp işliyor ve nihai ürüne (kuru çay) dönüştürüyor. Diğer yarısını da özel sektör hammadde olarak alıp kuru çaya dönüştürüyor.

Tabii her sene Meclis komisyonlarında KİT’ler görüşülürken yaşanan tartışmalar, Çaykur’un neden zarar ettiği ve Sayıştay raporları noktasında yoğunlaşmaktadır. Çaykur’un zararları genel müdürlerin en hassas olduğu ve cevap vermede zorlandığı konuların başında gelmektedir. Çünkü zararın bir ucu siyasetin müdahalesine dayanmaktadır. Yönetimler bunu alenen söylemekten imtina etmektedir.

Çaykur’a zarar penceresinden bakılıp özelleştirmesi........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play