We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bütçenin ilk çeyrek performansı pozitif ayrıştı

12 0 0
21.04.2021

Geçen hafta (Perşembe günü) açıklanan Ocak-Mart 2021 (1. Çeyrek) dönemi Merkezi Yönetim Bütçe verilerinin, son yıllarda bütçe performansında yaşanan olumsuz gelişmelerin bir anda tersine döndüğünü yansıtması nedeniyle, yeniden ele alınmasını değerli buluyorum.

Son dönemde yaşanan bütçe açıkları devletin borçlanma ihtiyacını ve dolayısıyla iç borç stokunu hızla artırmıştır. Borç stokunun yüksek boyutlara ulaşması (Merkez Bankası'nın yüksek politika faizleriyle beraber) borçlanma faiz oranları üzerinde de baskı yapmaktadır. Bu gelişmenin sonuçlarını bütçeden faize ayrılan payın artış trendine girmesiyle görmekteyiz. 2021 yılının ilk çeyrek verileri bu gelişmeyi tersine çevirdi ve ekonomi üzerinde bütçenin potansiyel etkisiyle ilgili olumlu sinyaller verdi.

İlk çeyrekte Merkezi Yönetim Bütçesi fazla vermiştir. Son yıllarda faizler dışarda tutulduğunda bile fazla vermeyen bütçenin faiz dahil fazla vermesi mali disiplin açısından çok önemli bir gelişme olarak kabul edilmelidir.

Merkez Bankası Politika Kurulu toplantısı ve faiz açıklanması ile aynı gün açıklanan bütçe rakamları çok ilgi görmedi. Oysa en az Merkez Bankası'nın (para politikası) alacağı kararlar kadar bütçe performansı da (maliye politikası) makro ekonomik büyüklükleri etkileme gücüne sahip.

**

Şimdi de kısaca 3 aylık kümülatif gerçekleşmeleri........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play