We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşı patentinden feragat: İnsanlığın parayla imtihanı

17 0 1
12.05.2021

Covid salgını dünya gündeminin en önemli gündem konusu olmaya devam ediyor. Özellikle de başta Hindistan olmak üzere dünyayı etkileyen mutasyon varyantları ile artan vaka ve ölüm oranları (ölüm sayısı 3,3 milyonu aştı) krizle mücadeleyi yeni bir boyuta taşıdı.

Yaşanan ülke deneyimleri de virüsü sona erdirmenin tek yolunun hızlı aşılanma olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Zengin ve orta gelirli ülkelerde yaşayanlar, şimdiye kadar yapılan yaklaşık 1,2 milyar aşının yaklaşık yüzde 90’ını aldı.

Yani, “bir avuç zengin ülkede aşı uygulanırken, çoğu düşük ve orta gelirli ülkeler bekliyor ve gidişe dur denilmezse yıllarca bekleyecek”.

**

Geçen yıl Ekim ayında, Hindistan ve Güney Afrika, DTÖ’ye pandemi süresince aşı patentlerinin askıya alınması ve AstraZeneca ve Pfizer tarafından hazırlanan aşı formülünün paylaşılması için bir teklif sundu. Öneri, çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerden oluşan 100’den fazla ülke tarafından desteklendi.

DTÖ’nün Ticaretle İlgili Fikri Mülkiyet Hakları Kurulu'nun Mart ayı toplantısında aşı patentlerinden feragat etme önerisi İngiltere, İsviçre, AB ülkeleri ve ABD tarafından reddedildi. DTÖ’nde kararlar oybirliği ile alınmaktadır.

Son günlerde vaka sayıları ve ölümlerin yeniden zirve yapmasının da ABD yönetiminin 5 Mayıs'ta beklenmedik şekilde aşı patentlerinden feragat talebini desteklediğini açıklaması ile yeni bir gündem oluşmuş, aşının patent hakkından feragat etme düşüncesine destek veren ülke sayısı hızla artmıştır.

Başta Almanya olmak üzere ticari kaygılarla insan sağlığının korunmasının hiçe sayan ülkelerin ve aşı şirketlerinin patent haklarından feragat etme düşüncesine şiddetle karşı çıkması; tam da kapitalizmin........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play