We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump’ın büyük derdi!

9 0 0
15.01.2019

ABD Başkanı Trump, “Meksika Duvarı” için Bütçe’de 5.7 milyar dolar ayırılması için bastırıyor ama henüz muvaffak olamadı. Senato’daki Demokratlar duvar için para vermeye yanaşmadıkları için 2019 Bütçesi ortada kaldı. Böylece Trump yönetimi, ABD tarihinin en uzun süreli hükümet kapanmasının faili oldu. Trump, “Duvar” için anlaşma sağlanmadığı müddetçe hükümetin kapalı kalmasında sakınca görmüyor. Kongre’deki Cumhuriyetçiler ise Trump ile fikir birliği içinde değiller. “Duvar” ile Hükümetin kapalı tutulmasının ayrı ayrı ele alınması gerektiğini düşünen Cumhuriyetçiler Demokratlarla işbirliği yapmaya da açıklar.

Senatör Lindsey Graham başta olmak üzere bazı Cumhuriyetçiler ise Trump’ın “Ulusal Acil Durum” ilân etmesini istiyorlar. Böylece Trump “Pentagon” bütçesinden ve tabii afetlerle mücadele fonlarından “Duvar” için kaydırmalar yapabilecek. Çoğu Cumhuriyetçiye göreyse bu iyi bir fikir değil. Bu Cumhuriyetçiler, “Ulusal Acil Durum” ilânına yargının engel olabileceğini, böyle bir durumunsa Demokratlar’a koz vereceğini düşünüyorlar. Cumhuriyetçiler köşeye sıkışmış durumdalar ve kimse krizin nasıl çözüleceğini bilmiyor.

Trump’ın tek derdi “Meksika Duvarı” ve Hükümetin kapanması değil. Trump’ın “Rusya Soruşturması” gibi daha büyük bir derdi var. “New York Times”ın FBI’ın........

© Yeni Şafak