We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sıradaki bıçak..

25 0 2
25.10.2020

Filistin yönetimi Sudan’daki yeni darbe rejiminin İsrail ile yaptığı anlaşmayı “arkadan vurulan bir bıçak daha” diye karşıladı. Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn’in ardından Sudan rejimi de Filistin’i bıçaklayanlar arasına dahil oldu. ABD Başkanı Trump İsrail’in etrafında sözde Arap rejimlerinden müteşekkil bir güvenlik kuşağı oluşturmak için didiniyor. Trump’ın açıklamasına bakılacak olur ise Filistin’i arkadan bıçaklayan Arap rejimlerine yakında yenileri de katılacak.

“Arap Birliği” 1967’de Sudan’ın başkenti Hartum’da aldığı kararla işgal altındaki topraklardan çekilmediği takdirde İsrail ile anlaşma olmayacağını, müzakere yapılmayacağını açıklamıştı. Arap Birliği üyeleri İsrail’i tanımayacaklarını da ilân etmişlerdi. İsrail’in ABD Büyükelçisi Ron Dermer yayınladığı tweet’te bu bildiriyi hatırlatarak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’den sonra Sudan’ın da bıçakçılar arasına girmesini “ 3 HAYIR’dan 3. EVET’e “ diyerek karşıladı.

ABD’de 8 gün sonra seçimler yapılacak. Trump yönetiminin gösterdiği zaaf nedeniyle ABD’de 220 bin insan hayatını kaybetti. Yeniden ABD Başkanı olmak isteyen Trump ülkesinin acil sorunlarına çözüm sunmak yerine İsrail’i ve Netanyahu’yu suyun üstünde tutmaya çalışıyor.

Sudan’daki askeri rejime İsrail ile anlaşma imzalaması karşılığında verilen rüşvet ise ‘Teröre destek veren devletler’ listesinden Sudan’ın........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play