We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fahrizade suikastı ABD’yi karıştırdı..

27 1 3
01.12.2020

20 Ocak 2021’de görevini Joe Biden’a devretmesi beklenen ABD Başkanı Trump, Amerikan askerlerinin Ortadoğu’daki savaşlardan çekilmesi gerektiğini savunuyordu. Trump’ın seçimden sonra izlediği politikaysa, Biden’a daha kaotik bir Ortadoğu bırakmak istediğini gösteriyor.

17 Kasım’da “New York Times”da yer alan bir habere göre Trump Beyaz Saray’da düzenlediği bir toplantıda İran’ın nükleer tesislerine askeri bir saldırı için seçenekleri masaya yatırdı. Haberde Savunma ve Dış İşleri Bakanları ile Genelkurmay Başkanı’nın Trump’ı saldırıdan vazgeçirdiği belirtildi. Amerikan medyasına sızan bilgilere göre toplantıdan İsrail’in de bilgisi vardı. Hatta İsrail Hükümeti İsrail Ordusu’nun olası bir saldırıya karşı hazırlık olmasını istemiş.

27 Kasım’da ise “İran Nükleer Programı”nın kilit ismi Muhsin Fahrizade İran’da uğradığı saldırıda hayatını kaybetti. Suikastin İsrail tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Trump’ın suikasti desteklediğini ima eden twitter mesajları yayımlamasıysa dikkat çekiciydi.

Fahrizade Suikasti “CIA” eski Başkanlarından John Brennan ile sıkı İsrail yanlısı Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz arasında polemiğe yol açtı. Brennan suikasti pervasızca gerçekleştirilen bir suç eylemi olarak yorumladı. Suikastin bölgesel çatışma riski içerdiği uyarısı yapan Brennan “Devlet destekli bir terör eylemi, uluslararası hukukun açık bir ihlali olur ve daha fazla hükümeti........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play