We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ölüm gerçek hayattır -1-

18 2 1
24.09.2021

Hayat bir dünyadır. Ahiret de bir dünyadır. İkisi arasındaki perde ölümdür. Ama nefis, ahireti görmediği, bilmediği için o tarafa yokluk olarak bakar, ölümden de çok korkar.

Bilse ki ondan sonra muazzam; sonsuz bir hayat var; o zaman ölüme koşa koşa gider.

Ölüm gerçek hayattır.

Evet, zor da olsa, acı da olsa, dayanılmaz da olsa gerçek hayattır. Ölüm, inanan insanlar için bir son değil sonsuzluğun başlangıcıdır. Fani olan bu dünya hayatından, bâki olan ahiret hayatına geçiş kapısıdır. Ölümün hüznü ise dünyadan ayrılmak değil, dünyadaki sevdikleri özden kısa bir süreliğine ayrı kalmaktan ötürüdür.

Dünyanın güzelliğine, cilvesine, süsüne, kapılan insanoğlu, dünyada ebediyyen kalacakmış gibi yaşamamalıdır. Evet, hayat güzeldir. Yaşamak güzeldir. Ama bu güzellikler, yine İslam dininin getirdiği ölçüde ve Ehl-i Beyt'in yaşantısıyla, ölçüsüyle, sevgisiyle doğru istikamettedir, hak yoldadır.

Ölüm, mutlaktır. Allah ve Resulü (s.a.a.) sonsuz hayatta kazananlardan olmamız için, yüzlerce, binlerce kez ikaz ve uyarılarda bulunmuşlar, kaybedenlerin halini bildirmişlerdir. Âl-i İmran Sûresi'nin 185. ayetinde Yüce Allah (c.c.) şöyle buyuruyor: "Her canlı ölümü........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play