We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zehir gemisi…

8 3 1
13.08.2022

Türkiye'nin çok ciddi sorunları var.

Ekonomi en ciddi olanı elbette… Ama bir sorun daha var ki yaşamımızı tehdit ediyor. Kimsenin umurunda olmayabilir ama çevre ve iklim değişikliği en önemli sorunlardan biri…

Uzun yıllardır Avrupa'da ağır sanayi ve kimyasal kullanan ülkeler, atıkları konusunda çözümü dünyanın farklı köşelerini kirleterek kurtulmayı başardılar. Bugün çevre hareketi yaptığı girişimler ile zehirli atık taşıyan gemileri ve taşeronları fişlemeyi, bunlardan her hangi birinin hareketlenmesi halinde takip etmeyi başarıyor. Sivil inisiyatif olarak her hangi bir hükümet kurumundan emir almadıkları için engellenemiyorlar da… Anında görüntüleme ve müeyyide uygulanmasını başarıyorlar. Çünkü denizin nimetlerini fark edenler kendi sorumluluklarında ki bölgelere atık bırakılmasına müsaade etmiyorlar.

En çok kirletilen yerlerden biri Afrika ülkeleri. Uzak Doğu ülkeleri kendi çöpleriyle boğuştuğu için kategoriye dahil edilmemiş. Arap ülkeleri bile gerekli tedbirleri almış. Bunu yapan gemilerin ve firmaların gözünün yaşına bakmıyor.

Bizde ise bir 'hülle' zihniyeti var. 'Geri dönüşümlü' olarak kabul edilerek maalesef verilen üç beş kuruş karşılığı bunları kabul ediyoruz.

Bizim Güney Marmara Çevre Derneği olarak el attığımız konulardan birisi buydu. O zamanki başkan Bora Akçay ve ekibi küçük ilçelerin iskelelerinden yurda zararlı atık içeren hurdaların sokulduğunu, bunların........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play