We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yere düşen para…

51 1 17
29.06.2022

Yaşlı adam yere düşmüş parayı görünce eğilip aldı. İhtiyacı vardır diye düşündüm. Önce sağa sola baktı. Sonra yolun kenarındaki pencerenin önüne bıraktı. Yoluna devam etmeye başladı. Ben de cebimden çıkarttığım ve ona vermek üzere hazırladığım parayı tekrar yerine koydum. Üstü başı çok pejmürde değildi. Yerde bulduğu parayı almaması ise pek günümüz insanının alışılmış bir davranışı değildi. Adımlarımı hızlandırıp yanına yaklaştım. Selam verdim. Aldı.

"Sormadan edemeyeceğim, yere düşen parayı alıp pencere kenarına koyduğunuzu gördüm. Bunu niçin yaptığınızı anlamadım? Başkası olsa idi cebine atardı. Merak ettim…" dedim. Güldü. Bana kaç yaşında olduğumu sordu. "Ben" dedi "95 yaşındayım… Bu ülke öyle kötü günler gördü ki, siz bilemezsiniz tabii… Üzerinde bize bu ülkeyi armağan eden kahramanın resmi ve ölümü göze alan kahramanların ay ve yıldızı olan bir malzemeyi ayaklar altında bırakamazdım. Sende öyle yap…" diyerek yoluna devam etti.

* * *

Satın alma değeri kalmamış olsa da para; paradır.

Pahalı olan şey peynir veya kiralar değildir. Onlar yerinde sayıyor. Sadece bizim paramızın alım gücü; diğer ülkelerin para birimleri karşısında eriyor. Tarlada büyüyen domatesin........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play