We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tespihler ve tespitler

3 2 3
15.06.2022

Gerçek tesbihler, tespitler ile uyumludur. Hiçbir tesbih rastgele dizilmez. Kullanılan malzeme ne olursa olsun, bir düzenin, bir sıranın, incelik veya büyüklüğün, parlaklığın veya matlığın, parmaklara hizmet edecek olmanın mantığı ile sıralanır.

Her tesbih tanesi özenle seçilir. Onların da bir kıdemi, görevi ve iş bölümü vardır.

Veysel Karani Hazretleri, Tesbihçiliğin Piri olarak kabul edilir. Meslek bugüne kadar kaybolmamış; çeşitli illerde ve özellikle İstanbul'da Mercan yokuşunda varlığını sürdürmektedir. Bazı çarşı ve hanlar ustaların buluştuğu bir mekân ve Pazaryeri olmuştur.

Tesbihlerin kullanımı, mevsimlere göre, imal edildiği taşa göre, kullanıldığı ile göre değişir. Yazın kullanılan ile kışın kullanılan arasında tercihler vardır. Namazda ve zikirde kullanılan tesbihlerin oturduğu yerden birbirine atılması hoş karşılanmaz. Mesela tasavvuf ehli tesbih çektikten sonra imamesini öper, koklar ve onun için yapılmış askıya asar. Böylece yapılan ibadete yardımcı olduğu için ona sevgi ve saygısını gösterir.

Bir zamanların ünlü ustalarının ürettiği tesbihler bugün yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Bunların arasında Horoz Salih, Mevlanakapı'da hizmet gören Mahmut Usta, yine Horoz lakaplı Hasan Usta, Halil Usta oldukça ünlüleridir. Tophaneli İsmet Usta,........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play