We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Salda’nın güzelliği…

9 3 1
11.06.2022

Buyurun size siyasetsiz, zamsız, şikâyetsiz bir tatil yazısı…

Bu hafta sonu bir çalışma için Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçeye 4 km. mesafede yer alan Salda Gölü kıyısında buluştuk. Deniz seviyesinden 1140 metre yüksekte bulunan gölü görmemiş olanlara tavsiye ediyorum. Salda'nın her saat değişen bir renk skalası var. Suyun rengi farklı turkuaz tonlarında. En derin yeri 184 metre olarak saptanmış. Yüz ölçümünün 40.70 kilometre kare olduğu belirtiliyor. Magnezyum, soda ve kil ağırlıklı gölün çevresi insanı hayrete düşürüyor. İki yakası arasında ürkütücü ve farklı manzara var. Bir yanı kayalık, öteki yanı ise ormanlık.

Gölün adı ile paydaş Salda Köyü'ne gelirken modern yerleşimlere, bahçeli evlere, kıyıda konuşlanmış otel ve plajlara rastlıyorsunuz. Ulaşım Burdur-Denizli üzerinden oldukça rahat. İsterseniz Atatürk'ün ismini verdiği Bozkurt ilçesine de buradan ulaşabiliyorsunuz.

* * *

Bu kadar Coğrafi bilgi yeter sanırım… Bizi ilgilendiren şey, Salda Gölü'nün yaşanan bazı olaylardan sonra 14 Mart 2019 tarihinden itibaren Özel Çevre Koruma bölgesi olarak tespit ve ilan edilmiş olması… Hatırlanacağı gibi bu bölgedeki bazı verilerin Mars kumu ile örtüştüğü, kumun kamyonlar ile başka yerlere taşındığı konusundaki gazete haberleri ile gündeme gelmesi olmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından göl çevresinde sürekli denetimler yapıldığı, herhangi bir ihlale izin verilmediği, belediyenin ise göl kenarındaki........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play