We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Köy deyip geçmeyin

12 2 1
19.04.2022

"Orda bir köy var uzakta…" diyemiyoruz çok şükür.

Hepsi kente, kasabaya, ilçeye "Mahalle" oluverdi.

Meraları, dereleri, koruları, kuyuları her şeyi elden çıktı.

Ne karşılığında?

Köy yolunun asfalt yapılması, günde birkaç sefer belediye otobüsü veya minibüsü konulması, okulların taşımalı sisteme geçilerek kapatılması karşılığında…

Okul binaları ahır veya depo oldu. Köy konakları boş kaldı. Çürüyüp çoğu yıkıldı. Ya da köye tayin olan cami görevlilerine lojman yapıldı.

* * *

Öncesinde üç-beş öğrencide olsa, yaz kış bir kucak tezek kapan okula gelir, sobayı yakar, öğretmenleri başlarında tek sınıfta beş sınıflı eğitimi tamamlar, Pazartesi - Cumartesi bayrak töreni yapar; Türk bayrağını dalgalandırır, Atatürk büstünün bulunduğu yere kır çiçeklerinden buketler koyarlardı.

Köylerde "öğretmen, ebe ve imam" üçlüsü muhtar emminin ihtiyar heyetinden daha fazla iş görür, danışılır, yanlışa karışılır, köyün kalkınması için köy kooperatifinde birlikte çalışılırdı.

Köylerin daha doğrusu Anadolu'nun kalkınması için düşünülen Köy Enstitüleri modeline yetişemedik. Ancak Köy Enstitülerinden yetişmiş öğretmenlere, onların okudukları okulların hayalet binalarına yetiştik.

İzcilik yaptığımız yıllarda görevlerimizden birisi de çevremizi tanımak, köylerin, akarsuların, dağların, tepelerin, tarihi eserlerin yerlerini öğrenmek, nerede hangi ürünler yetişir, köy hayatı nasıldır öğrenmek, kısa süreli........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play