We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsana değer vermek…

11 3 1
02.04.2022

Kapitalist düzenin getirdiği paylaşımdan uzak duygusuz davranış bozuklukları giderek çevremizi esir almış durumda…

Bu durum ister istemez çevrenizde olan insanlara bir değer biçmenizi gerektiriyor. Bunu doğru veriler ile yapmadığınız takdirde üzülüyor veya sinirleniyor, sağlığınızı zora sokuyorsunuz.

Dünün Anadolu yaşantısında var olan değerler birer birer kayboldu. Çok önemli işler yapan büyük şirketlerde bile anlatılanı dinlemekte zorlanan yöneticiler sürekli bir rekabet içinde çalışıyorlar. Oysa köye gelen bir misafir için yalın insanların çoğu köy kahvesine hoş geldin demek için koşar, karınca kararınca bir salkım üzümü varsa onu misafire ikram eder, onun yaşamla ilgili düşüncelerini, varsa sorunları ile ilgili çözüm önerilerini alırlar, söylenenleri dinlerlerdi. Askere gidip gelmiş olanın bile fikrine hürmet ederler, kahvede adam yerine koyarlardı.

Yine böyle kalmış yerler var mıdır? Sanmıyorum. İnternet her yere girdiği ve Google hazretleri her şeye doğru veya yanlış bir bilgi sunduğu için ansiklopediler bile tarih oldu.

Ancak değişmeyen bir tek gerçek var.

İnsanoğlu yaşanmışlıklardan ders almıyor, yaşayanların önerilerine kulak asmıyor. Bunlara değer vermiyor. Aksine, kendisine ücretsiz sunulan önerileri veya verilen akılları işgüzarlık, ukalalık olarak algılıyor, yanlışının düzeltilmesini içine sindiremiyor.

Bu nedenle de pek çok yaşanmışlık bir kapının arkasında kilitli olarak kalıyor…

* * *

........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play