We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geleceğin geçmişe borcu

7 2 8
23.07.2022

Bir bayramı daha geride bıraktık.

Bayramlar eş ve dostu aramak, bir araya gelmek, konuşamadıklarımızı konuşup helalleşmek için önemli zamanlardır. Her ne kadar bayramlar tatile gitme, seyahate çıkma vesilesi haline gelmiş olsa da, köyüne, kentine gidip; dini vecibelerini yerine getirmek için de bir fırsat oluyor.

Uzun süredir görüşemediğim, bizden sonraki genç arkadaşlarım ziyaretlerinde ve aramalarında ayni mutat soruyu sordular. Bizim uğraş dalımız malum. İzciliğimizin içine düştüğü durumdan yakındılar. Onlara Hz. Ali'den aldığım ve ilk okuduğumda çok etkilendiğim bir cevap verdim. Tek kelimede ibret alınacak bir anlatım içeriyordu.

Yaratana yakınlaşmış; insanlara iyilik yapmaktan başka bir şey düşünmeyen yöneticiler maddi anlamda değil ama manevi anlamda düşünce dünyasında engin bir hazineye sahiptirler.

Uzatmayalım.

Birisi Hz. Ali'ye sorar. "Ebubekir ve Ömer dönemi iyiydi. Osman dönemi de fena değildi. Senin dönemin niye böyle?" diye. Cevap çok çarpıcı ve düşündürücüdür. "Hepsinin arkasında Ali vardı. Ali'nin arkasında sen varsın…"

Ne yapsın Ali?

(Sevgili kardeşim Yusuf Karaca'dan alıntı)

***

Yönetim erkinin arkasında olanlar, onu destekleyenler çok önemlidir. Başta ne kadar liyakatli bir yönetici olursa........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play