We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Boşa giden tesisler

12 3 1
02.07.2022

Bugün size bir memleket gerçeğinden bahsedeceğim.

Bir süredir üzerinde çalıştığım "Türk İzciliğinin Dünya İzciliği Üzerindeki Etkileri" konulu bir yazı var. Yazı olarak başladım, giderek roman oldu. Öyle bir iki sayfaya sığdıramıyorum.

Türkiye'de gençlik yatırımlarının yapıldığı en önemli yıllar 1967-74 dönemidir. Bu yıllar; dünyada gençlerin bilinçlendirilmesi, gençlik olaylarının incelenerek çözüm önerilerinin tartışıldığı yıllardır. Türkiye'de 1968 yılında çıkartılan Türkiye İzcileri Yönetmeliği ile Türk gençliğine lokomotif görevi yapacak büyük bir gençlik organizasyonunun okul içi ve okul dışı çalışmalarının temeli atılmıştır. 67 vilayette köyden kente bütün okullarda her yaşa hizmet edecek izci gurupları kurulacak ve binlerce çocuk ve genç; yaz aylarında hem ülkeyi tanıyacak şekilde kamp ve beceri kurslarına katılacak, hem de bir aidiyet duygusu geliştirilecektir. Böylece ülkenin geleceğine hizmet edecek iyi insan ve iyi vatandaşlar yetiştirilmesine katkıda bulunulacaktır.

Milli bir teşkilatın oluşabilmesi için okullardaki öğretmenlere yüzlerce kurs açılır. İşleri organize edecek bir Genel Müdürlük oluşturulur. Yaz kampları için ilk başta 17 adet sabit, 35 adet seyyar kamp yeri düzenlenmesi gerçekleşir. Bu amaçla meskun mahal olarak bilinen araziler seçilir. Buralara bütün Avrupa'nın imrendiği gençlik ve izcilik kamp tesisleri yapılır.

Bu yatırımlar ve kararlar Avrupa gençlik örgütlerinde, özellikle de 24 milyon üyeye sahip Dünya İzcilik Bürosunda büyük bir hayret uyandırır. Avrupa da ses getirir. Türkiye'de gençlere verilen önemin göstergesi olur, itibar sağlar. Uluslararası pek çok gençlik festivali ve izcilik organizasyonlarına Türkiye ev sahipliği yapar. Türkiye'de sadece bir dönemde ve ayni anda 35 bin genç yaz boyunca düzenlenen çalışmalara katılır. Sonunda o yıllarda azımsanmayacak bir sayıya ulaşılır. 150 bine yakın çocuk ve genç teşkilatlara katılır.

Ancak...

Bu durum maalesef birilerinin hoşuna gitmez. Örneğin; bölücü örgütlerin gençler üzerindeki etkisi azalır. Çünkü yaşı gereği kolay kandırılabilecek, heyecana eğilimli, maceraperest gençleri bulmakta zorlanmaya başlarlar. Nurculukla uğraşan organizasyon ve tarikatlar, yaz aylarında ıssız köylerde yaptıkları kamp ve kuran kurslarına; ormanlarda yaptıkları toplantılara genç eleman bulmakta zorlanırlar. Partilerin alt gençlik........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play