We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Benim sevgili doktorum

7 2 1
07.05.2022

Doktorluk zor zanaat… Hele cerrah olmak daha da zor bir uğraş…

Yaklaşık bir yıldır safra kesemdeki taşlardan muzdariptim.

Arkadaş ve dostlarım; zor insan olduğumu, huysuz olduğumu, her şeyi kolay kolay beğenmediğimi ve titizlik derecesinde insan seçici olduğumu bilir ve söylerler.

Tabii, bu titizlik ameliyat aşamasında da, doktor arayışlarımda da kendini gösterdi.

Rahmetli Cihan'dan ve kardeşimden ötürü hastane ve doktorlardan yana ciğerim yanık. Tedavi olmak için başvurduğumuz özel hastanelerin durumu ise malum. Adım atsan para… Bu tür yerler hastane değil sanki 5 yıldızlı otel… İki günlük misafirlik, ameliyat, refakatçi masrafları derken cebinizde en az 10-15 bin lira olması gerekiyor. Bulunduğum yerde annemin katarak ameliyatını bile yaptıramadığım ve İzmir'deki sağlık kuruluşlarından medet umduğumuz için bende şifayı ayni yerde arıyorum. Maalesef iktidarın çok övündüğü şehir hastanesi yıllardır faaliyete geçemedi. Bazı bölümleri ilgisizlikten harap. Bunun dışında şifa arayanlar için hastane ve doktor çok. İzmir'in kalitesi doktor ve sağlık sektöründe de ön planda… Şifa arayanlar onca kuruluşa rağmen randevu bulmakta zorlanıyorlar.

* * *

İnsanın kadere karşı koyamadığını bu vesile ile bir kez daha öğrendim.

Bu safra kesesi için özel hastanelere avuç dolusu para dökmem gerekiyor. Başka türlü kurtulmam ancak devlet hastaneleri ile mümkün. İzmir dışında herkes burun kıvırıp, özele koşuyor ya… Ben devlet hastanelerinde şifa aramaya karar verdim.

Kader burada devreye girdi. Daha önce pandemi günlerinde; bir yakınımızı tedavi için götürdüğümüz, acilin nöbetçi doktoru ile neredeyse karakolluk olacağımız, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde randevu bulduk.

Daha önce göründüğüm doktorların hepsi, dahiliye uzmanına değil, cerraha ihtiyacım olduğunu belirttiler. Gözümü karartıp Op. Dr. Murat Mustafa KEBAPÇIOĞLU'ndan randevu alıp sıraya girdim.

* * *

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere…

Karşımızda "Nereden geldi bu başıma?" demeyen, her sorduğum........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play