We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Baca eğri olsa da

9 5 1
15.05.2022

Anadolu'da gezerken konuşmaları süsleyen ve anlatılmak isteneni kısa ve özlü bir biçimde belirten deyimlerle karşılaşırım.

Bunlar; insanoğlunun bulunduğu coğrafya da yaşadığı zorlukları, sevinçleri, sevgileri ifade ederler.

Mesela "Baca eğri olsa da, duman doğru çıkar" sözünü ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Karadeniz'in deli yeşillikleri arasında sarp yamaçlara serpilmiş; yereldeki her şeyi çok iyi değerlendirmiş, lüks malzeme aramamış, alt katı dam, üstü yaşam alanı olarak inşa edilmiş evler vardı. Bunlar kışın sert koşullarına, yağmura, rüzgara rağmen yörenin iklimine direnmek üzere tasarlanmış, ihtiyacı karşılayan yapılardı.

Bazılarının soba borusu camlardan çıkar. Eğri büğrüdür. Ha düştü, ha düşecek gibi durur ve siz bu manzaraya alışık olmadığınız için endişe duyarsınız. Oysa görüntüsü sizi aldatmasın. Bu evleri, o soba borusunu yıllar sonra gittiğinizde bile ayni yerde bulursunuz.

Bu evlerde de çocuklar yaşar. Ders çalışırlar, hayvanlara bakarlar, çay toplamaya giderler. Yakındaki pınardan, çeşmeden, dereden su taşırlar. Evlerinin yanlarına odun dizer, kış hazırlığı yaparlar.

Bu çocukların en büyük sermayeleri bulundukları yeri sevmeleri, bir arada olmaları, yardımlaşmaları, geleceğin daha iyi olacağına dair içlerinde büyüttükleri umutları ve aile sevgileridir.

***

Bugün toplumda hüküm süren kaos ve........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play