We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Neden yeni anayasa?

12 3 4
23.09.2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 10 Şubat tarihli grup toplantısında yeniden gündeme getirdiği yeni anayasa konusu, iktidar cephesinde yürütülen hazırlık çalışmalarının belli bir aşamaya geldiği, cumhur ittifakının sözcülerinin açıklamalarından anlaşılıyor.

Küçük ortak MHP'nin lideri Devlet Bahçeli geçtiğimiz günlerde "Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde, daha yerinde bir ifade ile Türk Tipi Başkanlık Modeline sahip çıkmak, ilke, kural ve kurumlarıyla yaşamasına hizmet etmek" amacıyla hazırladıkları ve "Cumhuriyetin 100. yılında 100 maddelik Yeni Anayasa" olarak adlandırdıkları anayasa taslağını, genel gerekçe ve madde gerekçeleriyle birlikte Cumhurbaşkanı'na ve AKP'ye sunduklarını açıkladı.

Daha sonra AKP'nin kendi çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğu ve bayram ertesinde muhataplarına takdim edileceği duyuruldu.

12 Eylül faşizminin ürünü 1982 Anayasası, 9 Kasım 1982'de yürürlüğe girişinden bu yana, bilindiği gibi, toplam on dokuz değişikliğe uğramış ancak söz konusu değişikliklerin on ikisi zaten AKP tarafından yapılmıştı. Üstelik 2017 yılındaki referandumla anayasal düzen esaslı bir değişikliğe uğratılarak, adına "Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi" denilen Türk........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play