We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hindistan nasıl bu hale geldi?

33 3 4
wednesday

Tüm dünyaya 1.5 yılı aşkın bir süredir kabusu yaşatan koronavirüs salgınında Hindistan çok vahim bir durumda.

1 milyar 366 milyonluk nüfusuyla Çin'in ardından dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan'da yeni vaka sayısının Şubat sonunda doğru 9 binler seviyesine düşmesine aldanan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin, salgının üstesinden gelindiğini sanarak rehavete kapılması, ülkede vaka ve can kayıplarının rekorlar kırmasına neden oldu.

Salgının ciddiyetinin farkında olmayan Başbakan Modi'nin, katıldığı siyasi mitinglere devam etmesi ve milyonlarca kişinin katıldığı Hinduların kutsal kabul ettiği Kumb Mela festivalinin düzenlenmesine izin vermesinin ardından Mart ayı ortasında artışa geçen vaka sayısı, şimdi günlük 400 bin yeni vakaya kadar yükselmiş durumda. 400 bin vaka ile rekor kırılan Hindistan'da aynı günlerde 3 bin 689 kişi hayatını kaybetti ve ölümler de rekor kırdı.

Hindistan'ın bu salgın karşısında düştüğü bu acziyet insanı hayrete düşürüyor. Zira tek başına Hindistan dünyada üretilen aşıların yüzde 60'nın üreticisi konumunda.

Ülkenin ilaç denetleme kurumu, Oxford Üniversitesi'nin Astra Zeneca ile beraber ürettiği Covishield aşısına ve yerel bir şirket olan Bharat Biotech'in ürettiği Covaxin aşısına geçen yılın sonlarında onay vermişti.

Aşıların........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play