We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hangardaki S-400’lere kardeş mi geliyor?

14 7 1
28.09.2021

Rusya'dan şov yaparak satın aldığımız şu S-400'lerin; ABD dolarını zirveye çıkardığını, Türkiye ile ABD'nin ilişkilerini kopma noktasına getirdiğini, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına sebep olduğunu gördük.

Ancak hangardan çıkarılıp, topraklarımızın herhangi bir yerinde konuşlandırılıp, dosta güven, düşmana gözdağı verdiğini bir türlü göremedik. Bu gidişle de kolay kolay göremeyeceğiz.

2.5 milyar dolar ödedik ve Rusya'dan 2019 yılında S-400 hava savunma sistemi satın aldık. Yaklaşık 1.1 milyar doları avans olarak siparişten hemen sonra Rusya'ya ödendi, geri kalan ödeme miktarı için yine Rusya'dan kredi alındı.

Belki ödemelerimiz hâlâ devam ediyor.

2019 yılının son aylarında Türkiye'ye teslimatı tamamlanan S-400'lerin önce Nisan 2020'de aktif hâle getirileceği açıklanmıştı, ancak daha sonra bu tarih ertelendi.

S-400'lerin aktifleştirilmesinin ertelenmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcüsü ve dış politika başdanışmanı İbrahim Kalın, Washington merkezli Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunun online düzenlediği İdlib konulu panelde........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play